BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Devlet Konservatuvarı

 

Devlet Konservatuvarı - Tanıtım

Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 2003 yılında Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde kuruldu. 2006 yılında konservatuvar olarak yeniden yapılandırıldı. Konservatuvarımız lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim vermektedir.

 

Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı olarak Sahne Sanatları Bölümü altında Opera ve Popüler Müzik Şarkıcılığı, Müzik Bölümü altında ise Bestecilik ve Müzik Teorisi, Piyano, Arp ve Gitar, Yaylı Çalgılar programlarında lisans düzeyinde eğitim vermekteyiz.

 

Tüm programlarımızda alanlarında söz sahibi öğretim elemanlarımızın bilgi, birikim ve deneyimlerini çağdaş ve evrensel yöntemler ile öğrencilerimize aktarmaları temel hedefimizdir. Öğrencilerimiz her yıl düzenlenen sahne gösterileri, bireysel ve oda müziği konserleri gibi birçok etkinlikle kişisel gelişimlerini ve becerilerini sahnelerde sergilemektedirler. ERASMUS programları ile eğitimlerinin bir bölümünü yurtdışında sürdürme imkanına da sahip olan öğrencilerimiz, mezun olduktan sonra gerek yurtiçi gerek yurtdışında önemli sanat kurumları çatısı altında, eğitim alanında üniversitelere bağlı konservatuvarlar ve MEB’e bağlı okullarda, radyo ve televizyonlarda kayıt teknolojileri alanında ve kendi oluşturdukları müzik merkezlerinde başarı profesyoneller olarak meslek hayatlarına devam etmektedirler.

 

Devlet Konservatuvarı öğretim elemanlarımızın oluşturduğu Orkestra Akademik Başkent 29 Ekim 2003 tarihinde Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet Haberal'ın himayelerinde kurulmuştur. Orkestra Akademik Başkent; Ankara'da başta Başkent Üniversitesi Bağlıca Kampüsü olmak üzere Ankara'nın önde gelen konser salonlarında verdiği periyodik konserlerinin yanı sıra Türkiye'nin çeşitli kentlerine ve yurt dışında seçkin solistlerle konser turneleri yapmış, festival konserleri vermiş ve kayıtlar gerçekleştirmiştir. Dağarında, barok dönemden çağdaş müziğe kadar geniş bir yelpazede eserler yer alan orkestra, pek çok eserin dünyadaki ilk seslendirilişini gerçekleştirmiş, olumlu eleştiriler almıştır.

 

BEDAM Koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Müzik ve Sahne Sanatları Eğitim Programında Devlet Konservatuvarı öğretim elemanlarımız ve mezunlarımızdan oluşan eğitmenlerimiz her yaştan ve seviyeden müzikseverlere temel ses eğitimi ve enstrüman dersleri vermektedir. 

 

Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde yürütülen Lisansüstü programlarımız aşağıdaki gibidir:

 

SAHNE SANATLARI ANASANAT DALI 

Performans Sanatta Yeterlik Programı

Performans Tezli Yüksek Lisans Programı

MÜZİK ANA SANAT DALI

Performans Tezli Yüksek Lisans Programı

MÜZİK VE SAHNE SANATLARI ANA BİLİM DALI

Performans Tezsiz Yüksek Lisans Programı

Kompozisyon Tezli Yüksek Lisans Programı